Japonia (15 dni)
Śladami świętych Męczenników japońskich, św. Maksymiliana Kolbego i św. Jana Pawła II
Tokio – Akabane – Odaiba – Kioto – Inari – Nara – Takatsuki – Nagasaki – Oura – Shimabara – wulkan Unzen – Iojima – Konagai
– Shimonoseki – Tsuwano – Hiroshima – Miyajima – Akita – Jokohama – Kamakura – Enoshima – Narita
(pielgrzymka samolotowo-kolejowo-autokarowa)
10-24.10.2020
Przeczytaj przed zawarciem UMOWY:
STANDARDOWY FORMULARZ INFORMACYJNY DO UMÓW
Dzień 1
Warszawa – Tokio. Zbiórka na lotnisku Warszawa – Okęcie, odprawa i wylot do Tokio na lotnisko Narita.
Dzień 2
Tokio – Akabane. Przylot na lotnisko Narita i wypełnienie wszelkich formalności związanych z podróżowaniem po Japonii. Przejazd do hotelu w Kawasaki i krótki odpoczynek. Obiad. Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o.o. Franciszkanów konwentualnych w Akabane. Wizyta na piętrze widokowym w tokijskim urzędzie metropolitalnym. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 3
Tokio – Odaiba. Śniadanie w hotelu. Spacer po parku wokół pałacu cesarskiego. Przejazd do katedry Najświętszej Maryi Panny w Tokio, którą w 1981 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Na ścianie zdjęcia z wizyty papieża Jana Pawła II. Na zewnątrz grota Matki Boskiej z Lourdes. Msza św. w katedrze. Przejazd do Asakusa. Zwiedzanie bramy Kaminarimon i buddyjskiej świątyni Sensoji. Wizyta w parku Sumida, związanym z działalnością brata Zenona Żebrowskiego OFM Conv., który po wojnie organizował pomoc dla biednych. Rejs statkiem rzeką Sumida na sztucznie usypaną wyspę Odaiba. Obiad w restauracji. Wizyta w centrum handlowym Venus Fort i w salonie Toyoty. Przejazd kolejką Yurikamome. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 4
Kioto. Śniadanie w hotelu, przejazd shinkansenem do Kioto – stolicy Japonii od końca VIII w. do 1868 roku, kiedy rezydencja cesarza Japonii została przeniesiona do Tokio. Ośrodek polityczny i kulturalny Japonii do połowy XIX w. Z czasów świetności pozostało tu wiele świątyń buddyjskich. W Kioto powstał pierwszy w Japonii kościół katolicki pw. Najświętszej Marii Panny. Zwiedzanie parku ze słynnym Złotym Pawilonem. Zwiedzanie kompleksu świątyń buddyjskich Daitokuji. Wizyta w świątyni Zuihoin, wybudowanej przez Sorina Otomo, który gościł u siebie Franciszka Ksawerego i był patronem chrześcijaństwa w Japonii. W ogrodzie zen w świątyni Zuihoin kamienie ułożone są w kształcie krzyża. W kompleksie tym znajduje się również grób Gracji Hosokawy, katoliczki, która przyjęła chrzest na początku XVII w. Obiad w restauracji z zestawem tradycyjnej japońskiej kuchni. Obsługa restauracji ubrana w kimona, a przy restauracji tradycyjny, japoński ogród. Przejście na Mszę św. do katedry św. Franciszka Ksawerego. Spacer uliczką Pontocho, z tradycyjną japońską zabudową i przejście przez Most Shomen, gdzie znajduje się kamień upamiętniający męczeńską śmierć ok. 50 japońskich katolików w 1619 roku. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 5
Inari – Nara – Takatsuki. Śniadanie w hotelu. Przejazd do stacji Inari. Spacer po jednym z największych w Japonii chramów shintoistycznych poświęconych bóstwu Inari, które zapewnia obfite plony i sukces w prowadzeniu biznesu. Spacer korytarzem z czerwonych bramek torii. Przejazd do Nara. Wizyta w świątyni Todaiji, wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, mieszczącej 15 metrowy posąg Wielkiego Buddy, jeden z największych posągów Buddy na świecie (poł. VIII w). Wokół świątyni można zobaczyć spacerujące na wolności sarenki, symbolizujące bothisatwów, rodzaj świętych będących w buddyzmie łącznikami między światem ziemskim i niebiańskim. Wizyta w kościele w Nara. Przejazd do Takatsuki, wizyta w lokalnym muzeum i przejście pod pomnik bł. Justyna Ukona Takayamy (1552-1615) w parku zlokalizowanym na terenie byłej jego posiadłości. Msza święta w kościele bł. Justyna, samuraja, oddanego ewangelizatora Japonii. W działającym w Takatsuki kościele Justyn Ukon organizował rekolekcje, na które zapraszał misjonarzy i ok. 20 tys. mieszkańców swojej posiadłości. Fundował kościoły i kaplice. Obiadokolacja. Przejazd do Himeji, i nocleg.
Dzień 6
Nagasaki. Śniadanie w hotelu. Przejazd do Nagasaki. Zwiedzanie muzeum 26. Świętych Męczenników Japońskich, w tym Pawła Miki z Kioto, ukrzyżowanych w Nagasaki, na wzgórzu Nisizaka 5 lutego 1597 roku. Jest to również miejsce męczeństwa polskiego jezuity o. Wojciecha Męcińskiego, zamęczonego wraz z 4 włoskimi jezuitami ok. 17 marca 1643 roku. Msza św. w kościele św. Filipa.
Obiadokolacja. Udanie się do hotelu, nocleg. Dla chętnych nocny spacer po porcie Ohato, do którego przybył w 1930 r. św. Maksymilian Maria Kolbe.
Dzień 7
Nagasaki – Oura. Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Domu Bożego w Oura – najstarszego kościoła japońskiego (dziś Bazylika Mniejsza) i muzeum chrześcijaństwa, pierwszego miejsca pracy św. Maksymiliana Kolbe. Na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Oura w 1981 roku postawiono tam popiersie polskiego Papieża. Wizyta w budynku obok Oura, gdzie mieścił się pierwszy dom Maksymiliana Kolbe i gdzie wydano pierwszy numer Rycerza Niepokalanej. Krótka wizyta w kościele Nakamachi poświęconym pamięci Tomasza Nishi i 15 męczenników z Nagasaki. Przejazd do Hongochi, klasztoru Ojców Franciszkanów, założonego przez św. Maksymiliana Kolbe, nazywanego polskim Niepokalanowem. Msza św., zwiedzanie muzeum św. Maksymiliana Kolbe, wizyta w grocie Lourdes. Przejazd i zwiedzanie katedry w Urakami, wizyta w kaplicy Matki Boskiej wybuchu atomowego. Wizyta w Muzeum wybuchu bomby atomowej i Parku Pokoju. Kolacja i nocleg.
Dzień 8
Shimabara – Unzen. Śniadanie w hotelu. Przejazd do Shimabary. Spacer po dzielnicy samurajskiej, przejście i zwiedzanie zamku. Wizyta w kościele w Shimabara. Przejazd i wizyta w miejscu, gdzie stał zamek Hara. Miejsce powstania zorganizowanego w 1637 roku przez chłopów, głównie katolików, krwawo stłumionego przez władze. Jest to największy cmentarz katolicki w Japonii, gdzie spoczywa ok. 37 000 zabitych. Msza św. w kościele na wulkanie Unzen, wybudowanym z okazji wizyty Jana Pawła II. Przejazd do piekła Unzen, czyli gejzerów, miejsca męczeństwa wyznawców Chrystusa. Spacer po zboczu wulkanu z czynnymi gejzerami. Przejście do hotelu na wulkanie Unzen, kolacja, możliwość skorzystania z kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.
Dzień 9
Iojima – Konagai. Śniadanie w hotelu. Przejazd na wyspę Iojima, gdzie jest największe zagęszczenie katolików w całej Japonii. Przejazd na Kamino-shima, czyli Boską Wyspę, gdzie na życzenie Franciszka Ksawerego ustawiona została figurka Matki Boskiej, widoczna dla marynarzy wpływających do portu. Przejazd do Konagai, głównej siedziby Sióstr Rycerstwa Niepokalanej, gdzie posługują siostry z Polski. Wizyta na grobach polskich franciszkanów konwentualnych, którzy przybyli do Japonii z o. Maksymilianem Kolbe, w tym o. Mieczysława Mirochny, założyciela żeńskiego zgromadzenia Rycerstwa Niepokalanej. Modlitwa w kaplicy o. Maksymiliana Kolbe. Msza święta i obiad u sióstr. Przejazd do hotelu na nocleg w Shimonoseki.
Dzień 10
Shimonoseki – Tsuwano. Śniadanie w hotelu. Przejście pod pomnik św. Franciszka Ksawerego nad morzem – pierwsze miejsce na wyspie Honshu, gdzie Apostoł Japonii zszedł na ląd. Obiad w postaci zestawów bento w pociągu. Przejazd do Tsuwano, miejsca gdzie znajdował się obóz koncentracyjny dla katolików, których zmuszano do porzucenia wiary podczas drugiego pogromu katolików w drugiej połowie XIX w. Miejsce, uznanych przez diecezję Hiroshima, objawień maryjnych w 1870 roku, miejsce męczeństwa 36. męczenników, o których beatyfikację zabiega kościół japoński. Przejście do Przełęczy Dziewicy. Msza św. w kościele Matki Bożej w Tsuwano. Spacer dzielnicą, w której znajdowały się rezydencje samurajskich urzędników. Przejazd do hotelu w Hiroshimie na nocleg.
Dzień 11
Hiroshima – Miyajima. Śniadanie w hotelu. Przejście w okolice Muzeum i Parku Pokoju, gdzie znajdowało się epicentrum wybuchu bomby atomowej. Muzeum odwiedził w lutym 1981 roku papież Jan Paweł II, gdzie wygłosił po japońsku Apel Pokoju. Przejazd tramwajem i promem na wyspę Miyajima. Słynne miejsce widokowe przedstawiające czerwoną bramę torii w morzu, prowadzącą do chramu shintoistycznego Itsukushima. Obiad. Powrót do Hiroshimy i msza św. w Katedrze Pokoju, którą odwiedził w 1981 roku św. Jan Paweł II. Przejazd do hotelu, nocleg.
Dzień 12
Akita. Śniadanie w hotelu. Przejazd shinkansenem do Tokio i do Akita. Miejsce kultu Najświętszej Maryi Panny w Akita, w północnej Japonii, przy klasztorze Sióstr Służebnic Najświętszego Sakramentu. Jedyne miejsce kultu maryjnego w Japonii. W latach 1973-1981 miały tu miejsce wydarzenia, które w 1984 roku uznane zostały przez biskupa miejsca za nadprzyrodzone. W październiku 2013 roku papież Franciszek wybrał miejsce kultu maryjnego w Akita jako jedno z 10 sanktuariów maryjnych na świecie do nocnego czuwania na zakończenie Roku Wiary. Przejazd, spacer i Msza św. w kościele przy klasztorze. Różaniec w kaplicy Matki Bożej dla chętnych, zakup dewocjonaliów, spacer po parku Maryi i powrót autobusem do stacji Akita. Kolacja, przejście do hotelu, nocleg.
Dzień 13
Akita – Jokohama. Śniadanie w hotelu. Przejazd shinkansenem z Akity do Tokio i Jokohamy. Przejście do Minato Mirai, czyli handlowo-rozrywkowego kompleksu w Jokohamie, powstałego w latach 90. w miejscu, gdzie wcześniej zlokalizowany był port. Obiad. Wjazd na 69. piętro Landmark Tower, najwyższego drapacza chmur w Jokohamie z widokiem na zatokę. Czas wolny w centrum handlowym. Msza w kościele św. Michała u Sióstr Opatrzności Bożej w Tokio. Przejazd do hotelu, nocleg.
Dzień 14
Kamakura – Enosima. Śniadanie w hotelu. Przejazd do Shinagawa i przejście do miejsca egzekucji 100 Męczenników z Edo w 1623 r. Przejazd do Kamakura. Spacer po kompleksie świątyni buddyjskiej Enkaku wybudowanej w końcu XIII w. jako mauzoleum dla dusz samurajów, którzy zginęli podczas drugiego najazdu mongolskiego w 1281 r. Wizyta w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z okolic którego wywodziło się troje katolików spalonych za wiarę w Edo w 1623 r. Przejście pod chram sintoistyczny Tsuruoka Haciman. Wiedzie do niego droga prowadząca przez bramy torii, wysadzana drzewami japońskiej wiśni sakura. Przejazd na wyspę Enoshima. Obiad. Wizyta w oceanarium i pokaz delfinów. Msza św. w kościele pw. św. Józefa w Katase. Przejazd do Shinagawa. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 15
Narita – Warszawa. Śniadanie w hotelu. Przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do Warszawy na lotnisko Okęcie. Zakończenie pielgrzymki.
Świadczenia:
Cena nie obejmuje:
Ważne informacje:
Saletyńskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe LA SALETTE TRAVEL Sp. z o.o.
ul. Koszalińska 12, 30-407 Kraków
+48 12 269 36 33
+48 662 101 338
pielgrzymki_2
pielgrzymki@saletyni.pl
www.pielgrzymki.saletyni.pl
facebook.com/pielgrzymki.saletyni
instagram.com/lasalettetravel